BV Logo Header

BV Award Winners

MVP Awards

SeasonDivision 1 MVP - George Heron TrophyDivision 1 Finals MVP - Harry Wonnacott MedalDivision 2 MVP - Robert R Hindson MedalWomen's MVP
2018/19Jeremy Young (Sunshine)Luke Hughes (Blackburn)Jesse Remington (Cheltenham)Gabby Bevan (Springvale)
2017/18Rudy Jaramillo (Geelong)Ryan Darcy (Geelong)Craig Barnett (Berwick)Abbey Kelly (Essendon)
2016/17Jimmy Jensen (Newport)Russel Spear (Essendon)Craig Barnett (Berwick), Tyler Cooklin (Doncaster) & Joshua Lee (Werribee)Abbey McLellan (Footscray)
2015/16Jake Tuck (Blackburn)Josh Davies (Essendon)Franko Vanderka (Moorabbin)Victoria Brown (Springvale) & Belinda Cannington (Doncaster)
2014/15Luke Westphal (Doncaster)Thomas Dicker (Essendon)Will Musson (Moorabbin)Shae Lilywhite (Springvale) & Belinda Cannington (Doncaster)
2013/14Edward Buzachero (Preston)Josh Davies (Essendon)Andrew Dewar (Moorabbin)Victoria Brown (Springvale)
2012/13Edward Buzachero (Preston)Scott McIntryre (Essendon)Seth Blevins (Springvale)Bronwyn Gell (Doncaster)
2011/12Ben Knuth (Geelong)Jarryd Rogers (Essendon)Rory Meddick (Sunshine)Autumn Mills (Geelong)
2010/11Ben Knuth (Geelong)Ben Knuth (Geelong) & Andrew Russell (Waverley)Matthew Rossman (Berwick)Simone Wearne (Springvale)
2009/10Ben Knuth (Geelong)Scott Wearne (Springvale)Darryl George (Werribee)Rise Nakashima (Springvale/Berwick)
2008/09Ryan Tryteen (Sunshine)Wade McKinnon (Waverley)Simon Campbell (Mulgrave)Kellie Manzie-Novotny (Springvale)
2007/08Jason Blejwas (Doncaster)James Brookes (Blackburn)James Sanders (Sandringham)Alisa Davidson (Doncaster)
2006/07Greg Wiltshire (Sunshine)Ryan Fisher (Waverley)Ken O'Malley (Doncaster)Terina Stokes (Waverley)
2005/06Jarrod Hodges (Waverley) & Lee Hogan (Blackburn)Kirt Zimmiewicicz (Geelong)James Sanders (Sandringham)Terina Stokes (Waverley)
2004/05David Asp (Newport)Ross McLean (Malvern)Jason Blejwas (Fitzroy)Jade Hough (Doncaster)
2003/04David White (Blackburn)David White (Blackburn)Simon Campbell (Mulgrave)Emma Binks (Port Melbourne) & Jade Hough (Doncaster)
2002/03Ross McLean (Malvern)Bradley Harman (Upwey Ferntree Gully)Shawn Miller (Cheltenham)Emma Binks (Malvern)
2001/02Myles Barnden (Springvale)Glynn Kimberley (Upwey Ferntree Gully)Rikki Johnson (Bonbeach)Deanne Lee (Port Melbourne)
2000/01Robert Hogan (Springvale)Ross McLean (Malvern)Emma Binks (Malvern)
1999/2000Myles Barnden (Springvale)Hamish Burrows (Sunshine)Kym Wallis (Malvern)
1998/99Greg Brown (Cheltenham)Lee Hogan (Blackburn)Mark Carter (Springvale) & Robert Hogan (Springvale)Terina Stokes (Port Melbourne)
1997/98Lucas Van Raatle (Preston)Chris Nicholas (Doncaster)Amanda Telford (Malvern) & Sue-Ann Lord (St Kilda)
1996/97Lucas Van Raalte (Preston)Robert Hogan (Springvale)Terina Stokes (Port Melbourne)
1995/96Brandan Ratcliffe (Upwey Ferntree Gully)Terry Reid (Cheltenham) & Robert Hogan (Springvale)Amanda Telford (Malvern) & Catherine Rowe (Moorabbin)
1994/95Jason Hockey (Geelong)Ben Smith (Melbourne)
1993/94Richard King (Essendon)Eric Erickson (Moorabbin)
1992/93Bruce Morrison (Essendon)Scott Dawes (Doncaster) & Sean Jones (Williamstown)
1991/92Glen Gambrell (Melbourne)Michael Darcy (Geelong)
1990/91David White (Newport)Michael Herman (Sandringham)
1989/90Gary Uwland (Essendon)Matthew Wood (Sandringham)
1988/89Mark Linger (Melbourne)Ian Hubble (Doncaster)
1987/88Michael Klinger (Malvern)Ian Hubble (Doncaster)

Batting Awards

SeasonDivision 1 BattingDivision 1 Home RunDivision 2 BattingWomen's Batting
2018/19Jarryd Rogers (Melbourne)Tom Dicker (Fitzroy)Andrew Gribben (Cheltenham)Shae Lilywhite (Springvale)
2017/18Tom Dicker (Fitzroy)Tom Dicker (Fitzroy)Colton Howell (Berwick)Abbey McLellan (Footscray)
2016/17Josh Davies (Essendon)Josh Davies (Essendon)Lewis Weldon (Sunshine)Abbey McLellan (Footscray)
2015/16Dean Marnell (Preston)Tom Dicker (Essendon)Cain Bumpstead (Moorabbin)Bronwyn Gell (Essendon)
2014/15Matthew Kent (Melbourne)Andrew Russell (Williamstown)Lane Koski (Sunshine)Amy McCann (Doncaster)
2013/14Ryan Booth (Blackburn)Matthew Kelli Zablan (Geelong)Andrew McKenzie (Malvern)Leslie Anglin (Footscray)
2012/13Matthew Kent (Melbourne) and Tim Sullivan (Essendon)Hayden Dingle (Cheltenham) & Matthew Kent (Melbourne)Adam Rowe (Fitzroy)Jade Hough (Springvale)
2011/12Jarryd Rogers (Essendon)Matthew Ryan (Geelong)Ben Donald (Bonbeach)Brownyn Gell (Doncaster)
2010/11Samuel Boone (Blackburn)Matthew Gourlay (Cheltenham) & Ben Knuth (Geelong)Nick Whitty (Mulgrave)Taylor McKay (Springvale)
2009/10Andrew Russell (Waverley)Darryl George (Werribee)Shae Lilywhite (Springvale)
2008/09John Edwards (Essendon)Ben Smith (Ormond Glenhuntly)Amy McCann (Doncaster)
2007/08Jason Blejwas (Doncaster)Alex Turlea (Fitzroy)Shae Lilywhite (Springvale)
2006/07Andrew Russell (Waverley)Ken O'Malley (Doncaster)Siobhan Taylor (Springvale)
2005/06Jarrod Hodges (Waverley)Rikki Johnson (Bonbeach)Amy McCann (Doncaster)
2004/05David Tierney (Blackburn)Derek Shupert (Blackburn)Paul Rutgers (Mulgrave)Melissa Whitaker (Malvern)
2003/04Sam Mather (Waverley)John Edwards (Essendon)Matthew Gourlay (Cheltenham)Jade Hough (Doncaster)
2002/03Jarrod Hodges (Waverley)Peter Moylan (Blackburn)Robbie Grant (Fitzroy)Sam Hamilton (Doncaster)
2001/02Armen Kouchakdjian (Springvale)Ross Drinkwater (Essendon)Michael Darcy (Geelong)Deanne Lee (Port Melbourne)

Pitching Awards

SeasonDivision 1 - Harry Douglas TrophyDivision 2Women's
2018/19Skyler Sylvester (Blackburn)Scott Barr (Newport)Gabby Bevan (Springvale)
2017/18Sam Street (Sandringham)Hayden Godbold (Preston)Amanda Torrington (Springvale)
2016/17Josh Tols (Fitzroy)Jared van Hoon (Sunshine)Simone Wearne (Springvale)
2015/16Sam Street (Sandringham)Franko Vanderka (Moorabbin)Simone Wearne (Springvale)
2014/15Gareth Formisano (Essendon)Tim Brown (Springvale)Vic Brown (Springvale)
2013/14Jeremy Young (Newport)Glen Richards (Springvale)Kellie Manzie-Novotny (Springvale)
2012/13John Hussey (Blackburn)Adam Rowe (Fitzroy)Erin Collins (Doncaster)
2011/12Adam Rowe (Melbourne)Rory Meddick (Sunshine)Catherine Row (Springvale)
2010/11Andrew Russell (Waverley)Alex Hondromatidis (Melbourne)Risa Nakashima (Springvale)
2009/10Lee Hogan (Waverley)Darryl George (Werribee)Risa Nakashima (Springvale)
2008/09Ross Hipke (Essendon)Scott Groner (Upwey Ferntree Gully)Alisa Davidson (Doncaster)
2007/08Brendan Wilson (Blackburn)Matthew Blackmore (Sandringham)VicBrown (Springvale)
2006/07Lee Hogan (Blackburn)Matthew O'Brien (Moorabbin)Simone Wearne (Springvale)
2005/06Chris Bramwell (Newport) & Russell Spear (Essendon)Adam Blackley (Cheltenham)Alisha Davidson (Doncaster)
2004/05Lee Hogan (Blackburn)Russell Spear (Sunshine)Cat Rowe (Springvale)
2003/04Casey Jones (Essendon)Adam Blackley (Cheltenham)Simone Wearne (Springvale)
2002/03David Land (Newport)Rikki Johnson (Bonbeach)Deanne Lee (Port Melbourne)
2001/02Michael Nakamura (Upwey Ferntree Gully)Rikki Johnson (Bonbeach)Narelle Gosstray (Malvern)
2000/01Clint Smith (Sunshine)Travis Blackley (Cheltenham)Deanne Lee (Port Melbourne)
1999/2000Shayne Bennett (Doncaster)Russell Spear (Sunshine)Narelle Gosstray (Malvern)
1998/99Lee Hogan (Blackburn)Ben Donald (Bonbeach)Ella Hollen (Blackburn)

Recognition Awards

SeasonCoach Of The YearVolunteer Of The YearUmpire Of The Year - Robert Blackmore Shield
2018/19Duane Davenport (Essendon)Tony Cornish (Essendon)Stewart Howe
2017/18Dan Betreen (Berwick)Leanne Gibbens (Geelong)Greg Howard
2016/17Jack Larner (Southern Mariners)Paul Walshe (Newport)Ian Gavin
2015/16John Peterson (Fitzroy)Mandi Avent (Springvale)Taka Matsuda
2014/15Peter Giles (Essendon)Russell Hodgson (MWBL) & Jacquie Wright (Blackburn)Greg Howard
2013/14Adam Bright (Blackburn)Tony Cornish (Essendon)Michael Lyons
2012/13Nathan Holmes (Geelong)Leanne Gibbons (Geelong) & Julie Jones (Essendon)Greg Howard
2011/12Shaun Moore (Sunshine)Glenn Letts (Sunshine)David Milton
2010/11Matthew Kent (Melbourne)Barry Mills (Geelong)Mark Gooding
2009/10Phil Dale (Waverley)Paul Quinn (Berwick)Mark Gooding
2008/09Phil Dale (Waverley)Daryl Rosewall (Springvale)Mark Gooding
2007/08Leo Vivona (Mulgrave)Karen King (Fitzroy)Stuart Howe
2006/07David White (Waverley)Roland Slott (Newport)Mark Gooding
2005/06Nathan Holmes (Geelong)Robyn Karlson (Waverley)David Milton
2004/05Stephen Black (Fitzroy)Gary O'Brien (Essendon)Phillip Box
2003/04Gary McQuiggan (Blackburn)Phillip Box (Werribee)Greg Howard

Club Champions

SeasonDivision 1 Club Champion - Peter Dihm ShieldDivision 2 Club Champion
2018/19GeelongCheltenham
2017/18MelbourneBerwick
2016/17FitzroyWerribee
2015/16MelbourneMoorabbin
2014/15EssendonSunshine
2013/14EssendonWilliamstown
2012/13EssendonWilliamstown
2011/12EssendonMulgrave
2010/11GeelongMelbourne
2009/10EssendonFitzroy
2008/09EssendonCheltenham
2007/08BlackburnUpwey Ferntree Gully
2006/07Blackburn & WaverleyUpwey Ferntree Gully
2005/06WaverleyBonbeach
2004/05MalvernFitzroy
2003/04BlackburnSunshine
2002/03Upwey Ferntree GullySpringvale
2001/02Upwey Ferntree GullyMalvern
2000/01Upwey Ferntree GullyWaverley
1999/2000Upwey Ferntree Gully
1998/99Upwey Ferntree GullySpringvale
1997/98Upwey Ferntree Gully
1996/97WaverleySpringvale
1995/96MalvernCheltenham
1994/95
1993/94Upwey Ferntree Gully
1992/93WaverleyUpwey Ferntree Gully
1991/92
1990/91Waverley
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram